6 Ekim 2019 Mustafa Furkan Akbudak 0Comment

Netflix, 29 Ağustos 1997 tarihinde DVD kiralama şirketi olarak kurulan, Amerika menşeli bir şirket. Kuruluş zamanlarında sadece DVD kiralayarak yoluna devam eden bu şirket, aslında aklımıza gelen DVD kiralama servislerinden biraz farklı. Bunun sebebi ise Netflix’in bu hizmeti posta yoluyla yapması. Yani siz evinizden online olarak DVD kiralıyorsunuz, posta yoluyla size ulaşıyor. İzledikten sonra ise Netflix’in size gönderdiği kırmızı zarfa koyarak yine posta yoluyla DVD’yi gönderiyorsunuz. Platformun o yıllarda kendisini öne çıkaran özelliği ise kiraladığınız DVD’yi gün sınırı olmadan sizde kalabilmesiydi. Bu hizmetin sunulmuş olması bile büyük bir fırsat, hem şirket açısından, hem de kullanıcılar açısından. Ancak yola bu hizmeti sunarak başlayan şirket güncelliğini kaybetmemiş. Mesela Nokia’nın yaşadığı gibi bir facia yaşayabilirdi Netflix, ancak teknoloji ile uyumunu zamanında yaparak, çağı yakalayarak tehlikeyi atlatmış. Yoksa şimdilerde House of Cards, Narcos gibi dizilerin yapımcılığından ziyade, DVD kiralama devri bitti diyerek, dükkanı kapatıp gidebilirlerdi.

1999 yılında abonelik sistemine geçen Netflix, aylık DVD kiralama sayısına göre ücretler belirleyerek abonelik ücretlerini belirlemiş. Mesela aynı anda 3  DVD $20, 5 DVD $30, 8 DVD ise $40 şeklinde ücretler belirlenmiş. Abonelik sistemiyle birlikte asıl büyüklüğü ortaya çıkmaya başlayan platform, 1999-2010 yılları arasında toplamda 10 milyon abone sayısına ulaşmayı başarmış. 2007 yılının başında online olarak film izleme ve indirme hizmetini başlatan Netflix, günümüzdeki halinin ilk tohumlarını o günlerde atmış diyebiliriz. Yine aynı yıllarda içerik üretmeye de başlayan Netflix 2010 yılı itibariyle 100 bin içeriğe sahip bir hizmet haline geliyor.

2016 yılının ilk günlerine dek Türkiye’de Netflix yoktu. 2016 yılının ilk günlerinde, Netfllix global bir basın toplantısıyla kullanım sunacağı yeni ülkeleri duyurdu, ve nihayet Türkiye de o ülkelerden bir tanesiydi. Yıllardır Netflix gibi bir imkanı uzaktan takip edenler ve teknoloji meraklıları hemen servisi kullanmaya başladılar. 30 günlük ücretsiz deneme imkanı olmasıyla birlikte birçok insan bu hizmeti denemeye başladı. Ancak bir sorun vardı ki, o da Türkçe içerik olmaması  ve hatta yabancı dildeki içeriklerin Türkçe alt yazıya sahip olmamasıydı. 2016 yılının Eylül ayına dek Türkçe içeriklerini artıran Netflix, 2016 yıl sonu itibariyle artık her içerik için Türkçe alt yazı desteği sunuyor, bunun yanı sıra popüler olan birçok yabancı dizi ve film için Türkçe dublaj seçeneği de sunuyor.

Günümüzde Netflix’in kullanımı yetişkinler ve çocuklar (kids) için ikiye ayrılıyor diyebiliriz. Uygulamayı açtığımızda ilk olarak bu seçenekler karşımıza çıkıyor. Her ne kadar basit bir özellik gibi görünse de, Netflix’in çocukları da düşünmüş olması, vizyon sahibi olduğunu gösterir nitelikte. Günümüzde ebeveynlerin bir kısmı çocuklarına televizyon izletmek istemiyor, işte bu noktada geriye neredeyse tek alternatif olarak kalan Netflix karşımıza çıkıyor. Sadece çocuklara özel arayüz ve içeriğe sahip olması, ailelerin içini rahatlatacaktır.

2016 yıl sonu rakamlarına göre, Netflix toplamda 87 milyon aboneye sahip büyük bir platform haline geldi. Gerek dış yapımlar, gerekse Netflix Original Series gibi yapımlar sayesinde platform hızla büyümeye devam ediyor. Ülkemizde hızla artan döviz kurundan dolayı ücreti biraz yüksek olan Netflix, reklamsız ve sade arayüzü, internet hızınıza göre kendisini ayarlayan ve takılmayan sistemi ile yeni kullanıcılar kazanmaya devam ediyor ve devam edecek. Yıllardır birçok yabancı rakibe sahip olan platform, ülkemizde de puhutv ve blutv gibi yeni rakiplere sahip. Her ne kadar bu rakipler karşısında Netflix’in şansı oldukça yüksek olsa da, neler olup biteceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz.

İçerik oluşturulurken Teknolojiden Anlamayan Adam YouTube kanalından ve Ekşi Sözlük’ten faydalanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir